Jana Tichá - 16. 4. 2005 | přístupy: 6580 | vytisknout článek
Astronomové pokračují ve zkoumání Sedny - podivného světa na periférii sluneční soustavy. Nové spektroskopické studie infračerveného světla odraženého od povrchu Sedny ukázaly, že narozdíl od Pluta a Charonu povrch Sedny nejeví přítomnost vodního ani metanového ledu.
Astronomové,kteří Sednu v roce 2003 objevili, jí i dále zkoumají. Tým, který vede Chad Trujillo z Caltechu získal s pomocí Near Infrared Imager (NIRI) na 8-m Gemini North telescope na havajské Mauna Kea spektra povrchu vzdáleného tělesa (90377) Sedna brzy po objevu v prosinci 2003.
V získaných datech astronomové kupodivu nenašli spektrální čáry odpovídající metanu a vodě. Podrobnější studie by možná ukázaly, že v malém množství se i tam tyto sloučeniny mohou nacházet. Kvůli velké vzdálenosti Sedny od Slunce nebyl zřejmě její povrch po miliony let dotčen ničím jiným než kosmickým a ultrafialovým zářením. Více než Plutu a jeho měsíci Charonu je povrch Sedny podobný planetce Pholus, která se jeví ve viditelném světle stejně červená jako Sedna, a která se jako těleso typu Kentaur pohybuje mezi drahami Saturnu a Neptunu.
Astronomové předpokládají, že i Sedna byla původně pokryta ledem. Postupně kosmické záření a UV záření její povrch "speklo" do černých uhlovodíkových sloučenin, podobných asfaltu, které nejsou dobře viditelné v infračervené části spektra. Zatímco povrch Pluta mohl být rozrušován impakty a kolizemi, které odkrývaly a doplňovaly na povrch čerstvý materiál, osamocená Sedna na periférii sluneční soustavy k takovému vývoji neměla příležitost.
Odkazy na předchozí články, věnované Sedně:
TAJEMNÝ VZDÁLENÝ OBJEKT NA OKRAJI SLUNEČNÍ SOUSTAVY
Sedna sama samotinká?
SEDNA BEZ MĚSÍCE
1 867 940 návštěv od 1. února 2001