^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

ZA HEKTOREM VZHŮRU DO TRÓJE

Jana Tichá - 6. 8. 2006 | přístupy: | vytisknout článek

Ale kam? Zajisté nikoliv na matfyz do pražské Tróje, ale do Tróje starověké, známé z Homérova eposu Illias o bojích Řeků a Trojanů. Mnozí hrdinové trojské války se odtud dostali až na oblohu. Jejich jména dostávají planetky v libračních bodech L4 a L5 soustavy Slunce-Jupiter.

Před několika lety byl u planetky (617) Patroclus v libračním bodě L5 detekován malý satelit, jako vůbec poprvé u Trojanů. Nyní následují nové objevy v opačném libračním bodě L4.

V zorném poli astronomů se nyní ocitl Patroklův sok a posléze bojovník, který mu přinesl smrt, nejvýznamnější obránce starověké Tróje, Hektor, syn trojského krále Priama, jehož jméno nese planetka (624) Hektor v libračním bodě L4.

Objev satelitu planetky (624) Hektor oznámil tým astronomů ve složení F. Marchis a M. H. Wong (University of California, Berkeley, J. Berthier, P. Descamps, D. Hestroffer a F. Vachier (Institut de Mechanique Celeste, Paris), D. Le Mignant (Keck Observatory) a I. de Pater (UCB) v cirkuláři Mezinárodní astronomické unie č. 8732 letos 21.července.


Franck Marchis

Snímky, na nichž byl nový měsíček nalezen byly pořízeny 10-m Keck-II teleskopem na Havaji vybaveným adaptivní optikou 16.července 2006. Snímky jasně ukazují přítomnost měsíčku ve vzdálenosti 0,36 úhlových vteřin od mateřského tělesa v pozičním úhlu 250 stupňů. Snímky z Kecku pochopitelně umožnily i bližší poznání mateřského tělesa = jedná se o oválné těleso s osami 350 kilometrů a 210 kilometrů, některé snímky naznačují, že mateřské těleso může mít dvoulaločný "burákovitý" tvar. Měsíček samotný pak má průměr odhadovaný na 15 kilometrů. Měsíček si vysloužil předběžné označení S/2006 (624) 1.


antická váza - Hektor je bojovník se štítem uprostřed

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv