^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

VZÁCNÁ PLANETKA nebo SPÍCÍ KOMETA? (update 13.XI.2004)

Jana Tichá, Miloš Tichý - 25. 9. 2004 | přístupy: | vytisknout článek

Astronomové řadí malá tělesa ve sluneční soustavě do různých kategorií. Znají typické planetky hlavního pásu kroužící na jen málo protáhlých drahách mezi Marsem a Jupiterem, asteroidy přibližující se k Zemi, komety na protáhlých drahách charakteristické oblakem plynu a prachu kolem jádra komety případně i ohonem či tělesa za drahou Neptunu. Jen velmi výjimečně najdou těleso, které nezapadá jednoznačně do žádné z těchto skupin a existuje na jejich rozhraní.

Jedno z takových neobvyklých těles nalezli během úspěšného zářijového pozorovacího období na jihočeské Kleti. Při měření poloh už známých blízkozemních asteroidů objevili kletští astronomové Jana Tichá a Miloš Tichý na snímku pořízeném 1,06-m teleskopem KLENOT dosud neznámé pohybující se těleso. Výpočet dráhy z měření pořízených během několika nocí ukázal neobvyklou velmi protáhlou dráhu s přísluním u dráhy Marsu a odsluním až za dráhou Jupiteru (excentricita = 0,55). Sklon dráhy k rovině ekliptiky má 42 stupňů. S velkou poloosou eliptické dráhy 3,73 astronomických jednotek je tato dráha typická pro krátkoperiodické komety Jupiterovy rodiny. Nové kleťské těleso však nejevilo známky kometární aktivity.

Podpora Javy v prohlížeči nebyla aktivována!

Astronomové z Kleti proto požádali o pomoc kolegy ze zahraničí s většími přístroji. Zatímco v Arizoně bylo zataženo, kolegům z University of Hawaii se podařilo pořídit dvě série snímků s 2,2-m dalekohledem na havajské Mauna Kea. Ač byly tyto snímky pořízeny v různých filtrech pro snažší zobrazení plynu i prachu, ani velký dalekohled neukázal kometární aktivitu.


Snímek planetky 2004 RT109 byl pořízen 2,2-m zrcadlovým dalekohledem University of Hawaii dne 15. září 2004. Zobrazené pole má velikost 6,5 x 6,5 úhlových minut, expozice 600 sekund přes R-filtr, sever je nahoře a východ vlevo. Snímek byl pointován na planetku, která je uprostřed mezi drahami hvězd jako bod.
Pozorovatelé: Jana Pittichová a Jim Bedient (University of Hawaii)

Nový vzácný kleťský objev tak zůstává v mezinárodních katalozích zařazen mezi planetky s neobvyklou dráhou pod označením 2004 RT109. Podobných těles je mezi dvě stě padesáti tisíci zaznamenaných planetek známa jen asi dvacítka. Jeho objev byl publikován v cirkuláři Mezinárodní astronomické unie MPEC 2004-R62, novější dráhové elementy lze najít v databázi Minor Planet Center. Rozměry tělesa odhadují odborníci mezi 0,5 až 1,2 kilometru.


Snímky zobrazují pohyb planetky 2004 RT109 mezi hvězdami v noci 13. září 2004. Snímky byly pořízeny expozicí 30 sekund 1,06-m teleskopem KLENOT Observatoře Kleť.
Foto: Miloš Tichý a Jana Tichá (Kleť-KLENOT Project)

Jistá naděje na objevení kometární aktivity však stále zůstává - buď po průchodu přísluním (letos koncem října), či dokonce až v následujících obězích kolem Slunce.

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv