^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Větší než Pluto !? (update 27.8.2005)

Miloš Tichý - 30. 7. 2005 | přístupy: | vytisknout článek

Objevy tří nových jasných a tím pádem i velkých transneptunických těles oznámil tým Mika Browna, používající 1,2-m Oschin Schmidt teleskop na Mt. Palomaru v Kalifornii právě k dlouhodobému projektu hledání velkých a jasných transneptunických těles, z nichž už nalezli například známou Sednu. Jedno z těles by dokonce mohlo být větší než Pluto.

Přesnější popis začneme největším z daných nově nalezených těles, které nese označení 2003 UB313.

Pokud jde o dráhu tělesa ve sluneční soustavě, je to typický člen Kuiperova pásu. Momentálně se nachází 97-krát dále od Slunce než Země, čímž se stal nejvzdálenějším pozorovaným tělesem sluneční soustavy (a předstihl tak dosavadního "rekordmana" Sednu). Objekt Kuiperova pásu 2003 UB313 se momentálně nachází na ranní obloze v souhvězdí Velryby, a bude tudíž v příštím půl roce pozorovatelný, byť samozřejmě pouze na CCD snímcích pořízených většími dalekohledy.

Podpora Javy v prohlížeči nebyla aktivována!
Dráha 2003 UB313 ve sluneční soustavě (pro celkové zobrazení použijte menší zvětšení)

Na objevu tohoto tělesa se kromě M. Browna z California Institute of Technology v Pasadeně v Kalifornii podíleli ještě Chad Trujillo (Gemini Observatory, Mauna Kea, Hawaii) a David Rabinowitz (Yale University). Společně objevili toto těleso již na snímcích z ledna 2005 a poté i na snímcích z října 2003. Ač si výzkumníci doposud nemohou být jisti přesným rozměrem tělesa, dle dosavadních měření je toto těleso stoprocentně větší než Pluto, a šéf týmu Mike Brown dokonce prohlásil, že i kdyby odráželo všechno světlo, které na jeho povrch dopadá od Slunce, i tak by bylo velké minimálně jako Pluto. Oběžná doba tohoto obřího tělesa kolem Slunce činí celých 557 let.

Nově objevené těleso 2003 UB313, stejné nebo spíše větší než Pluto, opět otevírá diskuzi o tom, co považovat za planetu. Pokud budeme říkat, že Pluto je devátá planeta, bude toto těleso planetou desátou. Sám objevitel ovšem říká, že i Pluto i tato nová "planeta" jsou typickými tělesy Kuiperova pásu a tedy velmi odlišné od osmi "velkých" od Merkuru po Neptun. Mezinárodní astronomická unie pokračuje v jednáních o klasifikaci takovýchto těles.


Těleso 2003 UB313 (na snímcích v kroužku) z 21. října 2003
Foto M. Brown a kol., 1,2-m Oschin teleskop na Mt. Palomaru, Kalifornie, USA

Kromě výše zmíněného 2003 UB313 byly objevena ještě dvě další jasná/velká tělesa Kuiperova pásu, i když již ne tak velká, jako předchozí. Objekt 2005 FY9 byl objeven v březnu. Je to též typický objekt Kuiperova pásu, jen o něco málo menší než Pluto.

Podpora Javy v prohlížeči nebyla aktivována!
Dráha 2005 FY9 ve sluneční soustavě (pro celkové zobrazení použijte menší zvětšení)

Za zmínku určitě stojí, že toto těleso bylo nalezeno i na archivních snímcích z teleskopu KLENOT, změřeny jeho přesné polohy na obloze, a ty použity ke zpřesnění parametrů dráhy ve sluneční soustavě. Tudíž víme, že tento objekt kolem Slunce oběhne jednou za 308 pozemských let.


Těleso 2005 FY9 na snímcích z kleťské observatoře.
Foto M. Tichý a J. Tichá, 20. března 2005, 1.06-m KLENOT teleskop

Z nově oznámených nových velkých těles Kuiperova pásu nám ještě zbývá uvést 2003 EL61. Toto těleso bylo nezávisle objeveno dvěma skupinami - španělskou ze Sierra Nevada Observatory v Granadě (P. Santos-Sanz, J. L. Ortiz, F. J. Aceituno) a již výše zmíněnou skupinou kalifornskou pod vedením M. Browna. U 2003 EL61 byla nalezena předobjevová pozorování až do roku 1955, čímž mohla být dráha spočtena velice přesně.

Podpora Javy v prohlížeči nebyla aktivována!
Dráha 2003 EL61 ve sluneční soustavě (pro celkové zobrazení použijte menší zvětšení)

V období leden-červen 2005 byl tento objekt Kuiperova pásu sledován i Keck teleskopem na Havaji s překvapivým výsledkem. Dané těleso se jeví, že má satelit, měsíček, který obíhá kolem hlavního tělesa jednou za 49,1 dne po eliptické dráze s její velkou poloosou přibližně 49 500 kilometrů. Tato pozorování přispěla ke zjištění, že hmotnost "systému" 2003 EL61 představuje 29 procent hmotnosti soustavy Pluto-Charon.

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv