^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

VÁNOČNÍ PLANETKA NEBO VÁNOČNÍ KOMETA ?

Jana Tichá - 12. 12. 2010 | přístupy: | vytisknout článek

Steve Larson z Catalina Sky Survey (LPL, University of Arizona) oznámil, že planetka hlavního pásu (596) Scheila na nejnovějších snímcích ukazuje kometární vzhled.

Snímky Scheily byly pořízeny 11.prosince 2010 0,68-m f/1.8 Schmidt teleskopem na Catalina station v Arizoně. Ukazují planetku s obálkou kolem centrální kondenzace protaženou severozápadně. Celkovou jasnost S. Larson udává na 13,4 mag.

Kometární vzhled planetky Scheila potvrdili další pozorovatelé například R. Kowalski na Mt. Lemmon s 1,5-m reflektorem, H. Sato s 0,25-m reflektorem na RAS Observatory v Novém Mexiku a K. Yoshimoto 0,16-m reflektorem v Japonsku. Ti potvrdili i široký ohon planetky. Italští pozorovatelé z Remanzacco Observatory získali další snímky dálkově s 0,43-m reflektorem ve španělském Nerpio. Na 7 sečtených 60-s expozicích je též zřetelný široký stočený ohon. My máme zatím zataženo :(

Alex Gibbs dohledal tuto planetku v archívu Cataliny a tam vypadala úplně vzorně planetkově s "hvězdným" vzhledem (od 18. října až do 3.prosince 2010) a teprve na snímku z 3,4 prosince 2010 jeví slabou "mlhovitost".

(596) Scheila je planetkou hlavního pásu. Obíhá kolem Slunce mezi drahami Marsu a Jupiteru po málo výstředné dráze se sklonem 14 stupňů k rovině ekliptiky. Její odhadovaný průměr je 113 km. Objevil ji 21.února 1906 A. Kopff z Heidelbergu. Scheila se jmenuje po objevitelově známé, anglické studentce v Heidelbergu.

Dosavadní planetka Scheila zřejmě může být dalším členem pozoruhodné skupiny komet hlavního pásu, které mají, zjednodušeně řečeno planetkovou dráhu a kometární vlastnosti (viz. článek o kometách v hlavním pásu). Outburst může však být také způsoben střetem s jiným menším tělesem. Až se zjistí více, doplníme. Tak jako tak tento předvánoční případ potvrzuje, že malá tělesa sluneční soustavy vůbec nejsou nudným oborem astronomie a jsou ještě větším zvěřincem než jsme doufaly/i.

Zdroj: CBET 2583 a korespondence autorky

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv