^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Toutatis - ohlášená návštěva (update 29.9.2004 - snímky)

Jana Tichá - 25. 9. 2004 | přístupy: | vytisknout článek

K Zemi se blíží asteroid. Zpráva jak z katastrofických filmů má sice velmi reálný podklad, jedná se však o návštěvu známou a předem ohlášenou. Blízkozemní planetku (4179) Toutatis znají astronomové již od roku 1989. K Zemi se vrací každé čtyři roky a zásluhou mnoha pozorování, od fotografických až po radarová, toho už o ní docela dost víme.

(viz například předchozí článek o Toutatis ZDE)


Planetka Toutatis na na fotografické snímku pořízeném 25. prosince 1992 0,63-m Maksutovovou komorou Observatoře Kleť.
Foto: Miloš Tichý

Nejblíže k Zemi se letos Toutatis octne 29. září 2004, přesně 29,57 UT a to na vzdálenost 0,01036 AU čili 1,5 milionů kilometrů. To je přibližně čtyřnásobek vzdálenosti Měsíce od Země. Dle výpočtů je to pro Toutatis nejbližší přiblížení minimálně mezi roky 1353 až 2562. V době nejtěsnějšího přiblížení se bude Toutatis pohybovat na jižní obloze, projde asi jen stupeň od hvězdy alfa Centauri. Vzhledem k přiblížení k Zemi se bude Toutatis pro pozorovatele zjasňovat a poměrně rychle pohybovat, nejjasnější bude 28.září (8,9 mag.).


Planetka Toutatis na na snímku pořízeném 19. července 1996 0,57-m zrcadlovým dalekohledem Observatoře Kleť.
Foto: Jana Tichá a Miloš Tichý

Jeden a půl milionů kilometrů je však vzdálenost dost bezpečná pro lidstvo i pro v případě velké čtyřkilometrové planetky, jakou Toutatis je.


Planetka Toutatis na na snímku pořízeném 6. srpna 2004 1,06-m teleskopem KLENOT Observatoře Kleť.
Foto: Jana Tichá a Miloš Tichý

Nejvýznamnější vědecké poznatky z tohoto již pátého pozorovaného oběhu kolem Slunce budou zřejmě získána z radarových pozorování. Data z radioteleskopů přispějí ke zpřesnění znalostí o tvaru a struktuře planetky, velmi kvalitnímu zpřesnění dráhy i ke zkoumání vlivu Yarkovského efektu (tepelných efektů slunečního záření) na pohyb planetky po její dráze. Například radarová pozorování na obřím radioteleskopu Arecibo na Portoriku jsou naplánována na 7. až 10. října 2004.


Oba diagramy ukazují okolnosti průletu asteroidu Toutatis kolem Země 29. září 2004. Pro srovnání je vyznačena dráha Měsíce kolem Země. Toutatis se na diagramech blíží k Zemi zprava
(Zdroj: Paul W. Chodas - JPL/Caltech)

Planetka Toutatis se pro své nejtěsnější přiblížení přesunula na jižní oblohu, takže nejnovější snímky jsou z Evropské jižní observatoře (ESO).


Ukázka paralaxy na snímcích planetky Toutatis. Na složeném dvousnímku ze dvou 513 kilometrů vzdálených observatoří zůstávají vzdálené hvězdy na stejném místě, zatímco stopa blízké planetky je na každém snímku jinde - zelená je La Silla, červená z Paranal (obě součást ESO).

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv