^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

STRUČNĚ O PLUTU

Jana Tichá - 27. 8. 2006 | přístupy: | vytisknout článek

Nepřepisujte učebnice a nekupujte nové encyklopedie. Stačí když si do nich ke kapitolce Pluto vložíte následující stručné shrnutí.

Pluto bylo objeveno v roce 1930. S tehdejší technikou ovšem astronomové nedokázali určit správně jeho hmotnost a výrazně ji nadhodnotili, až na úroveň Marsu. Ve skutečnosti je hmotnost Pluta jen 0,0025 hmotnosti Země.

Pluto má průměr cca. 2300 kilometrů, je tedy menší než sedm měsíců planet sluneční soustavy. Jmenovitě je menší než náš Měsíc, než 4 gallileovské měsíce Jupiteru - Ió, Europa, Ganymed a Kallisto, Titan u Saturnu a Triton u Neptunu. Je též menší než loni nalezené obří transneptunické těleso 2003 UB313, neoficiálně zvané Xena. Několik dalších transneptunických těles (neboli těles Kuiperova pásu) objevených v posledních letech je jen o málo menší než Pluto. Pluto má kulatý tvar.

Kolem Slunce Pluto oběhne jednou za 248 roků, jeho dráha kolem Slunce je protáhlá elipsa, protáhlejší než dráhy 8 planet sluneční soustavy. Dráha Pluta dokonce protíná dráhu Neptunu a v určitých obdobích se nachází blíže Slunci než Neptun.

Pluto má tři měsíce. Velký měsíc Charon byl objeven už v roce 1978, další dva malé měsíčky Nix a Hydra v roce 2005. Měsíce ovšem nejsou výsadou planet, mají je jak velká transneptunická tělesa, jako 2003 UB313, tak i malé asteroidy (Ida, Sylvia a mnoho dalších).

Pluto není složením podobné ani terrestrickým, Zemi podobným planetám, ani planetám obřím, jupiterovským. Pluto je ledové těleso zřejmě s pevným horninným jádrem, pokryté převážně metanovým ledem stejně jako ostatní tělesa za drahou Neptunu.

Vážné pochybnosti o postavení Pluta jako tzv. deváté planety sluneční soustavy vyvolal objev transneptunickáho tělesa 1992 QB1 v srpnu 1992, prvního v této oblasti sluneční soustavy po Plutu. Následovaly objevy dalších transneptunických těles, kterých už dnes známe více než tisíc. Pluto tedy není, narozdíl od planet v své oblasti sluneční soustavy samo a se svou malou hmotností není v oblasti transneptunických těles gravitačně dominantní. Definitivním otřesem bylo zjištění, že transneptunické těleso 2003 UB313 je větší než Pluto, a několik dalších je jen o málo menších.

Proto členové Mezinárodní astronomické unie na XXVI.kongresu v Praze v srpnu 2006 odhlasovali na základě mnoha soudobých poznatků správné zařazení Pluta. Pluto je od 24.srpna 2006 první objevenou "trpaslíkoplanetou" za drahou Neptunu a není už nesprávně označované jako devátá planeta sluneční soustavy.


Zde naleznete více o definici planety.

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv