^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

SOKOL ČÍSLO DVA

Jana Tichá - 12. 7. 2017 | přístupy: | vytisknout článek

Zatímco hovoříme o výsledcích kosmické sondy Hayabusa, která dovezla na Zem vůbec první vzorky materiálu z asteroidu, Hayabusa číslo 2 už míří k dalšímu asteroidu. Měla by k němu dorazit přesně za rok, v červenci 2018.

Součástí letošní květnové mezinárodní konference "Planetary Defense Konference : Gathering for impact" v Tokiu bylo mimo jiné podrobné představení práce domácích odborníků v oboru blízkozemních asteroidů. K nejzajímavějším projektům japonské kosmické agentury JAXA podle mne patří Hayabusa 2, už druhá mise s cílem zkoumat jednoho z členů populace blízkozemních asteroidů zblízka a nadto z něj odebrat vzorky materiálu.

 

Hayabusa 2 odstartovala z japonského kosmodromu Tanegashima 3. prosince 2014. Ke svému cíli asteroidu (162173) Ryugu - 1999 JU3 má podle plánu Hayabusa dorazit v červenci 2018. Průzkum asteroidu bude probíhat rok a půl, odlet od něj v prosinci 2019 a návrat pouzdra s cenným nákladem na Zemi za další rok v prosinci 2020. Jejím cílem je podrobný průzkum typově jiného člena populace malých blízkozemních asteroidů, než byla Itokawa, včetně analýzy vzorků hornin z povrchu i hlubších vrstev asteroidu. To bude velmi zajímavé z hlediska poznání původního materiálu z doby vzniku Sluneční soustavy, nepřeměněného při vzniku planet a uchovaného právě v asteroidech. Zároveň tyto poznatky poslouží při modelování metod, kterými bychom odkláněli asteroid mířící na kolizní dráze k Zemi.

Koncepce sondy vychází z první Hayabusy, je jí hodně podobná, má ovšem upravený řídící a navigační systém, včetně vlastnímu přibližování k asteroidu. Využívá iontové motory. JAXA se inspiruje též čerstvými poznatky z mise ESA Rosetta ke kometě Churyumov-Gerasimenko.

Oproti první Hayabuse odebere Hayabusa 2 vzorky nejen z povrchu asteroidu, ale využije kinetický impaktor pro vytvoření umělého kráteru a následné odebrání čerstvých vzorků z hlubších míst pod povrchem. Výrobcem sondy je koncern NEC, celková hmotnost sondy při startu byla 590 kg, rozměry 2 × 1,6 × 1,25 m. Nese 3 moduly - lander MASCOT a dva mini rovery MINERVA. Lander MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout) postavilo German Aerospace Center ve spolupráci s francouzskou CNES. MASCOT nese infračervený spektrometr, magnetometr, radiometr a kameru.

Vědecký tým Hayabusy 2 se též připravuje na spolupráci s týmem americké sondy Osiris-REX, která letí k blízkozemnímu asteroidu Bennu, včetně výměny získaných vzorků horniny z asteroidů.

První Hayabusa zkoumala malý nepravidelný blízkozemní asteroid Itokawa  typu S, tj, z křemičitanového materiálu.

Cílem mise Hayabusa 2 je asteroid (162173) Ryugu, předběžné označení 1999 JU3, objev amerického projektu LINEAR. Ryugu patří mezi blízkozemní asteroidy, podle parametrů dráhy k typu Apollo. Jde o téměř kulaté těleso o rozměru cca 820 až 890 metrů. Pokud jde o složení, patří k uhlíkatým asteroidům a mezi nimi k vzácnému typu Cg.

Japonské slovo "hayabusa" znamená sokol, což už je díky oběma kosmickým sondám poměrně známo. Co se však skrývá pod jménem planetky Ryugu?

V japonské legendě je Ryugu-jo podmořský palác Dračího božstva. Sem odvezla želva rybáře jménem  Urashima Taro. Při návratu vynesl z paláce kouzelnou truhličku obsahující tajemství. Obdobně sonda Hayabusa 2 navštíví vesmírný "palác" Ryugu a vrátí se s kapsulí naplněnou vzorky hornin z asteroidu.

 

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv