^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Směr Pluto

Miloš Tichý - 19. 1. 2006 | přístupy: | vytisknout článek

Mise New Horizons začala. Sonda se dnes 19. ledna 2006 ve 20:00 SEČ vydala na svou dlouhou a dalekou pouť sluneční soustavou.

Stalo se tak na třetí pokus. První v úterý 17. ledna zhatil vítr, druhý pokus 18. ledna byl odvolán kvůli výpadku proudu v řídícím centru.

Pokud vše půjde podle plánu, budeme o této sondě průběžně slyšet minimálně do roku 2020 - tak je to naplánováno.

Startovací okno bylo v roce 2006 od 17. ledna do 14. února. Start v prvních sedmnácti dnech okna znamenal pouť kolem Jupitera, Start v dalších dvanácti dnech znamenal let přímo k Plutu, což znamená, že sonda nedostane patřičný gravitační impuls a celá cesta potrvá mnohem déle. V případě neúspěchu bylo připraveno druhé startovací okno v období od 2. do 15.února 2007.

Jako první cíl zkoumání bude stát v cestě sondy New Horizons planeta Jupiter s celým svým měsíčkovým systémem. Tu by měla sonda zkoumat počátkem roku 2007 (plánováno je 25. únor - 2. březen 2007). Proletí kolem něj rychlostí 21 kilometrů za sekundu, a to 3-4 krát blíže k planetě než byla sonda Cassini.

Druhé v pořadí je Pluto se svýmí třemi měsíčky. V případě gravitační asistence Jupitera to bude v roce 2015 - při pozdějším startu dokonce až v roce 2017 (bez jeho asistence bychom se dat dočkali až v letech 2018-2020). I v nejlepším případě si na první data od Pluta počkáme nejméně deset let. Vzdálen od Pluta cca. 11 tisíc kilometrů jej mine rychlostí necelých čtrnácti kilometrů za sekundu.

Jako poslední v řadě bude následovat dalších výzkum těles Kuiperova pásu (jakých, teď není úplně jisté, bude rozhodnuto později) Vše záleží též na kondici sondy..

Na palubě nese sonda News Horizon celkem sedm vědeckých přístrojů:

Ralph: přístroj pro snímkování a pořizování spekter ve viditelné a infračervené části spektra, má za úkol pořídit mapy dle barvy, složení a teploty.
Alice: ultrafialový spektrometr; má za úkol analyzovat složení a strukturu atmosféry Pluta, a vyzkoumat, zda atmosféru má i Charon a další tělesa Kuiperova pásu.
REX: (Radio Science EXperiment) má měřit teplotu a složení atmosféry a býti jako pasivní radiometr.
LORRI: (Long Range Reconnaissance Imager) teleskopická kamera, má pořizovat snímky z přibližování k tělesům, zmapovat povrch Pluta a získat geologická data s vysokým rozlišením
SWAP: (Solar Wind Around Pluto) spektrometr pro měření slunečního větru a plazmy, má sledovat interakci atmosféry Pluta se slunečním větrem
PEPSSI: (Pluto Energetic Particle Spectrometer Science Investigation) spektrometr částic o vysoké energii, měřící složení a hustotu plazmatu (iontů) unikajícího z atmosféry Pluta
SDC: (Student Dust Counter) přístroj postavený a obsluhovaný studenty, měřící vesmírný prach, který bude "zasypávat" sondu během její pouti sluneční soustavou

Obrázky: NASA

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv