^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

RADAR V GOLDSTONE ODHALIL RYSY NA POVRCHU DALŠÍHO ASTEROIDU

Jana Tichá - 19. 1. 2011 | přístupy: | vytisknout článek

Radarová pozorování s NASA's Goldstone Solar System Radarem v kalifornské poušti ukázala podrobnosti loni objeveného asteroidu 2010 JL33.

Asteroid 2010 JL33 byl objeven 6.května (tedy na moje narozeniny :-))) 2010 v rámci Mount Lemmon Survey v Arizoně. "Před radarovými pozorováními jsme o něm mnoho nevěděli", řekl Lance Benner z JPL. "Pomocí Goldstone Solar System Radaru se nám podařilo získat detailní snímky, které odhalily rozměry, tvar i rychlost rotace asteroidu, zpřesnily jeho dráhu a navíc ukázaly specifické rysy na povrchu asteroidu."

Asteroid 2010 JL33 je nepravidelný protáhlý objekt, přibližně 1,8 kilometru dlouhý. Kolem své osy se otočí jednou za 9 hodin. Jeho nejnápadnějším rysem je velká prohlubeň, která může být impaktním kráterem. Radarové snímky byly pořízeny 11. a 12. prosince 2010. Pokrývají kolem 90 procent jedné otočky asteroidu. V době pozorování se asteroid nacházel ve vzdálenosti 8,5 milionů kilometrů od Země. Tým vědců vedla Marina Brozovic z NASA's Jet Propulsion Laboratory v Pasadeně v Kalifornii.

Goldstonská anténa o průměru 70 metrů v kalifornské Mojavské poušti je součástí NASA's Deep Space network. Je jednou ze dvou radioteleskopů schopných sledovat asteroidy. Tím druhým je 305 metrový radioteleskop v Arecibo na Portoriku spravovaný National Science Foundation.

Možnosti těchto dvou přístrojů se vzájemně doplňují. Radar v Arecibo je asi dvacetkrát citlivější, může pozorovat jednu třetinu oblohy a dokáže detekovat planetky asi dvakrát vzdálenější. Goldstone je plně řiditelný, může pozorovat asi 80 procent oblohy a může zobrazovat planetky v jemnějším prostorovém rozlišení.

K začátku ledna 2011 bylo z Goldstone a Areciba napozorováno celkem 272 blízkozemních asteroidů a 14 komet.

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv