Jana Tichá - 30. 7. 2016 | přístupy: 4533 | vytisknout článek
Před rokem, přesně 14. července 2015 NASA New Horizons jako vůbec první kosmická sonda poprvé zblízka zkoumala Pluto a jeho měsíce. Byl to první reálný pohled na fascinující svět na hranicích naší sluneční soustavy.
Dosavadní výsledky mise New Horizons k Plutu předčily a předčí naše očekávání! "Data postupně přicházející ze sondy ke zpracování, analýze a dalším studiím nadále překvapují", uvedl ředitel sekce NASA pro Planetary Science Jim Green.
Jsou prázdniny a dovolené, v horku či naopak uspávajícím dešti se ani nechce moc přemýšlet, takže namísto dlouhého psaní přinášíme 10 úžasných snímků, vybraných týmem mise New Horizons:
- Rozsáhlé proudy exotických ledů tekoucí po povrchu Pluta
- Zubaté okraje ledových plání kolem tmavé vrchoviny a sněžné jámy o průměru 8 až 13 kilometrů a hlubokých přes 2 kilometry
- Obloha či vrstva mlžného oparu Pluta je modrá!
- Cháron - jediný velký měsíc Pluta konečně vidíme jako skutečný svět
- Majestátní hory, ledové planiny až k horizontu a vrstvy mlžného oparu nad ním - tento nádherný snímek Pluta pořídila sonda pouhých 15 minut po nejtěsnějším přiblížení při pohledu zpět směrem ke Slunci ze vzdálenosti 18 tisíc kilometrů.
- Pluto a Charon v upravených a zvýrazněných barvách
- Vlnovitá, stupňovitá struktura povrchu v oblasti zvané Tartarus Dorsa, pravděpodobně z metanového ledu, možná se stopami ledu vodního
- Ikonické "Srdce Pluta" o šířce 1600 kilometrů, ledová planina zvaná též Sputnik Planum
- Vzdálené (zasněžené) vrcholky hor - Cthulhu Regio
- Barevně odlišené mapy složení povrchu Pluta - oblasti s metanovým ledem (CH4), ledem dusíkovým (N2), oxidu uhelnatého (CO) a vodním ledem (H2O).
Tak se pokochejte se pohledy na Pluto!
Btw, po úspěšném průletu kolem Pluta byla mise New Horizons oficiálně prodloužena a směřuje k objektu hlouběji v Kuiperově pásu, známému jako 2014 MU69. Jejich hodně těsné setkání je plánováno na 1. ledna 2019.
1 824 458 návštěv od 1. února 2001