^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

POKOCHEJTE SE PLUTEM!

Jana Tichá - 30. 7. 2016 | přístupy: | vytisknout článek

Před rokem, přesně 14. července 2015 NASA New Horizons jako vůbec první kosmická sonda poprvé zblízka zkoumala Pluto a jeho měsíce. Byl to první reálný pohled na fascinující svět na hranicích naší sluneční soustavy.

Dosavadní výsledky mise New Horizons k Plutu předčily a předčí naše očekávání! "Data postupně přicházející ze sondy ke zpracování, analýze a dalším studiím nadále překvapují", uvedl ředitel sekce NASA pro Planetary Science Jim Green.

Jsou prázdniny a dovolené, v horku či naopak uspávajícím dešti se ani nechce moc přemýšlet, takže namísto dlouhého psaní přinášíme 10 úžasných snímků, vybraných týmem mise New Horizons:

- Rozsáhlé proudy exotických ledů tekoucí po povrchu Pluta


obrovské ledovcové toky na Plutu

- Zubaté okraje ledových plání kolem tmavé vrchoviny a sněžné jámy o průměru 8 až 13 kilometrů a hlubokých přes 2 kilometry


zubaté okraje ledů a sněžné jámy

- Obloha či vrstva mlžného oparu Pluta je modrá!


modrá obloha na Plutu

- Cháron - jediný velký měsíc Pluta konečně vidíme jako skutečný svět


pravý svět na Charonu

- Majestátní hory, ledové planiny až k horizontu a vrstvy mlžného oparu nad ním - tento nádherný snímek Pluta pořídila sonda pouhých 15 minut po nejtěsnějším přiblížení při pohledu zpět směrem ke Slunci ze vzdálenosti 18 tisíc kilometrů.


panorama Pluta

- Pluto a Charon v upravených a zvýrazněných barvách


Pluto a Charon v nepravých barvách

- Vlnovitá, stupňovitá struktura povrchu v oblasti zvané Tartarus Dorsa, pravděpodobně z metanového ledu, možná se stopami ledu vodního


povrch jako hadí kůže

- Ikonické "Srdce Pluta" o šířce 1600 kilometrů, ledová planina zvaná též Sputnik Planum


i Pluto má srdce

- Vzdálené (zasněžené) vrcholky hor - Cthulhu Regio


izasněžené vrcholky hor

- Barevně odlišené mapy složení povrchu Pluta - oblasti s metanovým ledem (CH4), ledem dusíkovým (N2), oxidu uhelnatého (CO) a vodním ledem (H2O).


povrch Pluta v různých chemických látkách

Tak se pokochejte se pohledy na Pluto!

Btw, po úspěšném průletu kolem Pluta byla mise New Horizons oficiálně prodloužena a směřuje k objektu hlouběji v Kuiperově pásu, známému jako 2014 MU69. Jejich hodně těsné setkání je plánováno na 1. ledna 2019.


snímek 2014 MU69 pořízený HST


Zdroj: NASA, New Horizons

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv