^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

PLANETKA HUBBLEM

Jana Tichá - 13. 11. 2004 | přístupy: | vytisknout článek

Hubblův kosmický teleskop (HST) významně přispěl i k průzkumu planetek. Neopominutelné jsou například detailní snímky planetky Vesta včetně velkého kráteru na jejím povrchu, objevení podvojnosti u některých transneptunických těles či třeba přímé změření průměru Quaoaru. Planetky se však občas najdou i na těch HST snímcích, které jsou primárně určeny ke zkoumání úplně jiných vesmírných objektů, třeba galaxií.

Hezkou a názornou ukázkou je snímek trpasličí nepravidelné galaxie ve Střelci (SagDIG). Pořízen byl v srpnu 2003 s využitím Advanced Camera for Surveys HST. Na složeném snímku zmíněné galaxie jsou stopy prolétající planetky jako série 13 načervenalých obloučků. Zatímco na snímcích pořízených pozemskými dalekohledy vidíme stopy planetek jako úsečky, vlivem pohybu HST po oběžné dráze kolem Země se stopy pohybu planetky jeví jako obloučky. Přerušení jsou způsobena závěrkou HST kamery.

Jedná se o dosud neznámou planetku, zřejmě příslušnici hlavního pásu planetek mezi drahami Marsu a Jupiteru. Zatímco oblouk dráhy je příliš krátký pro výpočet klasických dráhových elementů, lze z HST pozorování dobře spočítat vzdálenost tělesa od Země (či vlastně od HST), která byla pro tuto planetku v době pozorování 169 milionů mílí, a rychlost pohybu. Jasnost planetky byla ve V-filtru 19,8 mag. a v B-filtru 20,4 mag. čili její velikost odhadli astronomové z italské University of Padua (S. Marchi, Y. Momany, L.R. Bedin), kteří se podíleli na zpracování snímků na 2,4 kilometru.

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv