^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Na Bennu byla voda

Miloš Tichý - 13. 12. 2018 | přístupy: | vytisknout článek

Sonda OSIRIS-REx se dostala k asteroidu (101955) Bennu, cíli své cesty 3. prosince. A hned začaly pracovat přístroje na její palubě. A musíme říci, že úspěšně.

Data, získaná ze spektrometrů na palubě odhalila přítomnost molekul, které obsahují atomy kyslíku a vodíku spojené dohromady, kterým se říká hydroxylové skupiny. Je velký předpoklad, že tyto skupiny jsou v celém asteroidu, a tudíž se někdy materiál tohoto tělesa musel někdy dotýkat tekuté vody, čili že když byl součástí většího asteroidu, byla na něm voda. Bennu sám je totiž moc malý na to, aby přímo na něm byla tekutá voda, ale právě hydroxylová skupina indikuje vodu i z jeho mateřského tělesa.

 

Přítomnost těchto hydratovaných minerálů ukazuje, že Bennu je opravdu tělesem z počátků sluneční soustavy, a tudíž opravdu dobře vybraným cílem mise s ohledem na studium primitivních těkavých a organických látek.

Nadto bylo i potvrzeno, že pozemní výzkum tohoto tělesa s ohledem na tvar, rotaci a směr os vedený Michaelem Nolanem byl přesný – tvar a spol. odpovídají výpočtům z pozemských pozorování.

Povrch asteroidu (101955) Bennu je velice kamenitý, pokrytý velkým množstvím kamenů, ale naštěstí se zde najdou i regiony, kde je kamenů méně. Ale je pravdou, že množství kamenů na povrchu je větší, než se očekávalo.

3D model planetky Bennu bzl pořízen soundou OSIRIS-REx během přibližování k asteroidu, nejjemnější detaily mají 6 metrů.

 

Mise nyní provádí primární průzkum tohoto tělesa, létajíce přes severní pól, rovník a jižní pól objektu a to ve vzdálenosti pouhých 7 kilometrů, čímž následně určí přesnou hmotnost asteroidu, aby bylo možné dobře a bezpečně naplánovat další sestup k povrchu planetky. Ten je naplánován od 31. prosince do poloviny února a kosmická sonda bude kroužit kolem asteroidu ve vzdálenosti pouhých 1,4 až 2 kilometry od jejího středu.

Zdroj: NASA/Goddard/University of Arizona

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv