Miloš Tichý - 5. 7. 2007 | přístupy: 10134 | vytisknout článek
Výzkum sluneční soustavy pomocí kosmických sond zdárně pokračuje. Po misi New Horizons k Plutu do Kuiperova pásu je ke startu připravena sonda Dawn, směřující k Ceres a Vestě v hlavním pásu planetek.
Jedním z hlavních cílů mise je snaha o poznání podmínek a procesů probíhajících v počátcích sluneční soustavy. Dawn by měla prozkoumat vnitřní strukturu, hustotu a homogenitu dvou velkých těles hlavního pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem, a to trpaslíkoplanety (1) Ceres a planetky (4) Vesta. Je předpoklad, že tato tělesa od svého zformování zůstala prakticky nedotčena (pomineme-li ovšem krátké období bombardování z počátků naší sluneční soustavy).
Měla by se měřit jejich hmotnost, zjišťovat přesný tvar, zpřesnit informace o rotacích těchto těles, a to vše doprovázeno mapováním - tj. snímkováním povrchu a laserovou altimetrií, včetně zjišťování gravitace a jejich anomálií. Dawn zaznamená i základní chemické a minerálové složení těchto těles, aby bylo možné určit jejich termo-historii a evoluci. Bude též prováděna srovnávací analýza s meteority, jediným materiálem z planetek, který měli vědci doposud "v ruce".
Snímky povrchu těles Ceres a Vesta nám pomohou určit jejich bombardování a též i tektonickou historii (pokud ovšem nějaká byla). S užitím gravitace a rotace se pokusí určit případnou velikost kovového jádra těchto objektů. Infračervená a gamma spektroskopie bude sloužit k hledání vody vázané v minerálech.
Hlavní úkoly měření mise Dawn:
K tomuto účelu jsou na palubě Dawn čtyři hlavní přístroje. Framing Camera je zobrazovací systém mise, který má přinést záběry povrchů cílů mise. VIR spektrometr (vizuální a infračervený spektrometr) má za úkol pořizování spekter obou těles. Gamma-ray a neutronový spektrometr bude sloužit k analýze složení povrchových vrstev obou objektů. A samozřejmě "Radio Science" na výzkum pomocí radarových vln.
A jaká data by měla z Dawn zpět na Zemi přilétnout? Samozřejmě snímky kompletních povrchů obou těles, v případě Vesty v sedmi filtrech, u Cerech ve třech filtrech. Spektrometrie celého povrchu těles ve třech vlnových rozsazích (0.35-0.9 mikronů, 0.8-2.5 mikronů a 2.4-5.0 mikronů). Neutronový a gamma spektrometr přinese mapu chemického složení povrchů zkoumaných těles, a to včetně relativního zastoupení hlavních kamenno-formujících prvků (kyslík, hořčík, hliník, křemík, titan a železo), stopových prvků (gadolinium a samarium), a radioaktivních prvků s delším poločasem rozpadu (draslík, thorium a uran), a základních prvků pro tvorbu ledů (vodík, uhlík, dusík,...). Radarové sledování bude určovat hmotnost těles, jejich gravitační pole, základní osy, rotační osy a jejich moment setrvačnosti.
Předpokládaný plán mise Dawn:
Pokud byste si chtěli doma postavit vlastní papírový model sondy Dawn,
zde jej máte včetně návodu na sestavení:
Model sondy Dawn PDF - 640 kB
Návod na stavbu modelu sondy Dawn PDF - 2 MB
1 867 909 návštěv od 1. února 2001