^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

MÍRY A VÁHY MISS ERIS

Jana Tichá - 16. 6. 2007 | přístupy: | vytisknout článek

Eris je Miss Kuiper Belt. S průměrem větším než Pluto je Eris jedničkou mezi tělesy Kuiperova pásu za drahou Neptunu. A je tak jedničkou v nově zavedené kategorii trpasličích planet.

Právě to, že (136199) Eris, známá dříve pod předběžným označením 2003 UB313, má větší průměr než Pluto (2320 km), definitivně zamíchalo kartami v debatě o statutu Pluta coby planety a vedlo v srpnu 2006 až k vytvoření nové kategorie trpasličích planet.

Nyní už víme i to, kolik Eris váží. Týmy odborníků z NASA Hubble Space Telescope ve spolupráci s W. M. Keck Observatory přesně změřili hmotnost trpasličí planety Eris. Eris je 1,27-krát hmotnější než Pluto. Hmotnost Eris mohla být přesně spočtena až na základě delší série pozorování oběhu měsíčku Dysnomia kolem jejího mateřského tělesa Eris. Tato pozorování byla pořizována jednak Hubblovým komsickým teleskopem na oběžné dráze kolem Země a jednak pozemním 10-m Keckovým teleskopem na Havaji v letech 2005 a 2006.

Měsíček Dysnomia se pohybuje kolem Eris po téměř kruhové dráze a oběhne ji jedenkrát za 16 dnů. To, že jeho dráha je kruhová svědčí pro vznik měsíčku při srážce Eris s jiným tělesem Kuiperova pásu (tak jako například náš Měsíc). Gravitačně zachycený měsíček by se pohyboval po výstřednější dráze.

S použitím známé hmotnosti a průměru Eris spočítal Mike Brown, její objevitel a profesor planetárních věd z Caltechu, její hustotu. Ta je 2,3 gramu na kubický centimetr, tedy podobně jako třeba křemen. To ukazuje, že Eris není čistě ledové těleso, ale má významný podíl hornin. Podobně jako Pluto, "šišaté" transneptunické těleso 2003 EL61 či Neptunův měsíc Triton.

Na závěr si ještě můžeme zopakovat rozměry Miss Eris. Je to poněkud Miss XXL, dosahuje průměru cc. 2400 km, její měsíček Dysnomia asi jen 100 km. Pouze v případě, že by Dysnomia měla výrazně tmavší povrch než Eris, mohl by její průměr být až 250 km.


Podrobnější informace o objevu a pojmenování Eris, i o trpasličích planetách najdete v:

Větší než Pluto !?
UB HUBBLEM
Těleso větší než Pluto má oficiální jméno
Pluto neni planeta

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv