^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

LUTETIA Z ROSETTY - poprvé

Jana Tichá - 28. 1. 2007 | přístupy: | vytisknout článek

Hlavním cílem kosmické sondy Rosetta je kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko. V plánu však je i průzkum dvou planetek. Jednu z nich - Lutetii - Rosetta nedávno poprvé zaznamenala.

Planetka (21) Lutetia patří mezi tělesa hlavního pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. její průměr se odhaduje na 100 kilometrů. Jedná se tedy o poměrně velkou planetku. Kamera OSIRIS na palubě sondy Evropské kosmické agentury ESA Rosetta ji snímala během 36-hodinové pozorovací kampaně 2. a 3.ledna 2007 ze vzdálenosti 245 milionů kilometrů. Na animaci série snímků je planetka Lutetia viditelná jako téměř stacionární bod ve středu zorného pole. Samozřejmě, jde pouze o příležitost získat přípravná data, aby se vědci mohli co nejlépe připravit na daleko širší pozorovací kampaň v době, kdy se sonda podívá k planetce Lutetia skutečně zblízka tj. na vzdálenost pouhých cca. 3000 kilometrů 10.července 2010. Nyní vědci analyzují data z kamery OSIRIS aby vytvořili tzv. světelnou křivku, tedy zaznamenané změny intenzity světla odraženého pozorovaným tělesem, a tak mohli usuzovat jak planetka rotuje.


Animace je ZDE.

Druhou z planetek, ke které míří sonda Rosetta je planetka (2867) Steins. Ta je též členkou hlavního pásu. Je však daleko menší než Lutetia, odhadem jen několik kilometrů. Podle toho co o planetkách dosud víme, budou mít Steins a Lutetia dost rozdílné vlastnosti. Sonda se k ní nejvíce přiblíží v září 2008.

Výzkumem planetek i komet můžeme lépe porozumět vzniku naší sluneční soustavy a právě to je cílem projektu Rosetta. Blízké návštěvy sondy Rosetta u planetek Steins a Lutetia v letech 2008 a 2010 by měly poskytnou informace o jejich hmotnosti, hustotě, složení i podpovrchové teplotě a pátrat po případném prachu a plynu kolem nich.


Model planetky Lutetia na základě fotometrických pozorování ze Země
(J. Torppa, M. Kaasalainen, T. Michalowski, T. Kwiatkowski, A. Krzsczynska, P. Denchev, R, Kowalski - Icarus 164 (2003))

A na závěr pár podrobností, skoro až "drbů", o planetce (21) Lutetia. Byla objevena 15.listopadu 1852 z Paříže. Jejím objevitelem je Hermann Goldschmidt (1802-1866), malíř původem z Německa žijící v Paříži. Planetky hledal vizuálně, jak jinak také v polovině 19.století. Některé ze svých objevů prý nalezl dokonce ze svého okna nad Café Procope. Celkem Goldschmidt mezi lety 1852 až 1861 objevil 14 planetek z prvních sedmdesáti celkem objevených. A Lutetia je jeho prvním objevem. Jméno Lutetia je latinským názvem Paříže a planetce ho dal F.J.D. Arago, ředitel Pařížské observatoře.

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv