^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

LUTETIA PODRUHÉ A TENTOKRÁT ZBLÍZKA (přidány snímky)

Jana Tichá - 10. 7. 2010 | přístupy: | vytisknout článek

Dnes, 10.července 2010, jen za pár hodin, přesně v 18:10 hodin SELČ, proletí kosmická sonda Rosetta kolem planetky Lutetia. Bude to setkání kosmické sondy s zatím největší, více než stokilometrovou planetkou, a zřejmě vůbec první přiblížení kosmické sondy ke kovové planetce.


umělecká představa sondy Rosetta u planetky Lutetia (Zdroj: ESA)

Kosmická sonda se přiblíží k planetce Lutetia na pohých 3162 km při rychlosti 15km/sec. Blízké setkání se odehraje ve vzdálenosti cc. 454 milionů kilometrů od Země.

Cílem této části mise Rosetta je :
- určit skutečné složení planetky Lutetia, tj. zda se skutečně jedná o vzácnější kovovou planetku (typ M) nebo o uhlíkatý typ C
- určit velmi přesně hmotnost a hustotu planetky, její tvar a topografii povrchu
- hledat případnou exosféru kolem planetky a určit její složení
- poskytnout pevné základy pro lepší kalibraci existujících pozorování z pozemských dalekohledů

Návštěva planetky (21) Lutetia je jednou ze zastávek na cestě kosmické sondy Rosetta k jejímu hlavnímu cíli - kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko, k níž má doletět v roce 2014. Cílem je proto zároveň i další testování vědeckých přístrojů na palubě sondy. V roce 2008 už Rosetta zblízka pozorovala planetku (2867) Šteins.


poloha planetky Lutetia na obloze (Zdroj: NASA)

Co víme o planetce (21) Lutetia dosud, z pozemských pozorování? Jedná se o těleso hlavního pásu planetek. Kolem Slunce oběhne jednou za 3,8 roku po málo výstředné eliptické dráze s velkou poloosou 2,44 AU. Podle nejnovějších studií její rozměry odhadujeme na 132 x 101 x 76 km (Drummond et al., 2010). Rotační perioda je 8,168270 hodin. Složitější už je to s dalšími charakteristikami Lutetie. Albedo čili odrazivost povrchu se pohybuje u různých autorů za použití různých metod od 0,1 po 0,22 a řadí se do taxanomického typu C nebo M (Belskaya et al., 2010). A právě to by měla pozorování z Rosetty vyřešit.

Sondu Rosetta vyslala na průzkum planetek a komet ve sluneční soustavě Evropská kosmická agentura ESA. Cílem mise je poznat zblízka bloky původní hmoty sluneční soustavy a tak poznat její vznik a formování. Nové informace z průletu Rosetty kolem Lutetie, na které jsme zvědavi stejně jako vy, budou následovat co nejdříve.


Přinášíme první snímky planetky Lutetia ze sondy Rosetta ze vzdálenosti 80 tisíc kilometrů. Další doufejme budou následovat...

CREDIT: (C) ESA 2010 MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/RSSD/INTA/UPM/DASP/IDA

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv