^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

LINIE A KLUK aneb výsledky planetkové ankety

Jana Tichá - 11. 11. 2007 | přístupy: | vytisknout článek

Planetková anketa připravená k letošnímu Jubilejnímu roku Hvězdárny a planetária České Budějovice s pobočkou na Kleti již přinesla své ovoce.

Ač vůbec nepřálo počasí, a sněžilo snad nejvíc z celé zimy, přišla během Jubilejního víkendu na Kleť v sobotu 24.března a v neděli 25.března 2007 čtyřicítka odvážných návštěvníků. Ti se během speciálních exkurzí seznámili s výzkumným programem Observatoře Kleť, se systémem Mezinárodní astronomické unie pro pojmenovávání těles sluneční soustavy a teprve poté si mohli úplně poprvé vyzkoušet, jak se navrhují jména planetkám.

Pro nás poté následoval závažný a složitý úkol, jak z návrhů našich návštěvníků vybrat nejvhodnější jméno pro planetku číslo (89909), jeden z prvních objevů projektu KLENOT z roku 2002, který má kromě pořadového čísla zatím jen provizorní označení 2002 ET2.

Ustanovená komise se sešla na Zelený čtvrtek 5.dubna ve složení Jana Tichá, Miloš Tichý, Ivana Remiášová, Jana Vyžralová (všichni Hvězdárna a planetárium Č. Budějovice – Kleť) a Filip Lýsek (Krajský úřad Jihočeského kraje). Aleš Hazuka (Krajská redakce České televize) se zúčastnil “on-line” po mobilu.

Výsledkem planetkové ankety bylo 31 platných hlasů. A jaká jména účastníci ankety navrhovali? Část z nich se inspirovala jihočeským místopisem, osobnostmi jihočeské kultury, někteří také datem objevení planetky 8.března 2002, tedy svátkem Gabriely i Mezinárodním dnem žen, jiní obecnými vzletnými pojmy, jeden vzpomněl kleťské veverky (a veverky za to děkují, i když už mají „svou“ planetku Sciurus, to jest latinsky veverka), další chtěli připomenout členy své rodiny či místo svého bydliště. Nakonec komise diskutovala o třech nejzajímavějších jménech. Po delším dohadování a hlasování vybrala jedno z nich pro „soutěžní“ planetku (89909). Komise doporučila použít v budoucnu i další dvě jména z nejužšího výběru pro pojmenování dalších kleťských objevů.

Definitivní rozhodnutí bylo, tak jako u všech jmen planetek, na Mezinárodní astronomické unii. Té byl návrh na pojmenování planetky (89909) zaslán. Prošel celým schvalovacím procesem Mezinárodní astronomické unie a byl publikováno v mezinárodním časopise Minor Planet Circulars.

Jubilejní planetka, jeden z prvních objevů teleskopu KLENOT má od 1.června 2007 už svoje oficiální jméno. V mezinárodních katalozích planetek ji najdete pod označením (89909) Linie. A co toto neobvyklé jméno znamená? „Linie“ je název avantgardní umělecké skupiny která působila v Českých Budějovicích mezi roky 1931 a 1939. Skupina zasahovala do většiny uměleckých disciplin – malby, kresby, koláží, poezie, i jejich prolínání jako je vizuální poezie a vydávala vlastní časopis. Mezi její členy patřili Josef Bartuška, Oldřich Nouza, Emil Pitter, Áda Novák, Karel Valter, Karel Fleischmann a další. Skupina „Linie“ kromě výstav svých členů uspořádala v Českých Budějovicích vůbec první výstavu světově proslulého výtvarníka spjatého s německým Bauhausem Laszlo Moholy-Nagyho v Čechách. Na rozdíl od známého pražského Devětsilu nezůstala skupina Linie tak zakotvena v širokém celorepublikovém povědomí. Byla důležitou, avšak bohužel téměř zapomenutou součástí české meziválečné avantgardy. Před několika lety (r.2004) ji uměnímilovné veřejnosti znovupřipomněla pozoruhodná výstava v Obecním domě v Praze a monografie Avantgarda o mnoha médiích. Jménem planetky jsme chtěli připomenout jak zajímavé, bohaté a pozoruhodné bylo kulturní dění v Českých Budějovicích ve 30.létech minulého století, tedy v době kdy vznikala i naše hvězdárna.


autor: J. Bartuška


autor: J. Bartuška

Druhým jménem navrženým našimi návštěvníky v rámci planetkové ankety, vybraným naší komisí a použitým pro pojmenování na Kleti objevené planetky je Kluk, to jest kopec poblíž Kleti, 741 metrů vysoký vrchol druhého nižšího hřbetu Blanského lesa, oddělený od Kleti Křemežskou kotlinou. Planetka má od 26.září 2007 celé označení (159743) Kluk.

Obě planetky patří mezi tělesa hlavního pásu planetek obíhajících kolem Slunce mezi drahami Marsu a Jupiteru. (89909) Linie oběhne kolem Slunce po málo výstředné eliptické dráze jednou za 5,54 roku a její velikost se v závislosti na odraznosti povrchu dá odhadnout na cc. 3 kilometry. Planetka (159743) Kluk oběhne kolem Slunce po málo výstředné eliptické dráze jednou za 3,58 roku a jeho velikost odhadujeme na 1 až 2 kilometry.

Obě jména byla poprvé představena v rámci přímého přenosu Českého rozhlasu České Budějovice z Jubilejní soboty na českobudějovické hvězdárně 10.listopadu 2007.

Oslavy jubileí Hvězdárny a planetária probíhají pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje RNDr. Jana Zahradníka.

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv