^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Je 2001KX76 velké jako Charon?

Jana Tichá - 16. 7. 2001 | přístupy: | vytisknout článek

Aneb další lahůdka za drahou Neptunu?

Tým amerických astronomů podílejících se na Deep Ecliptic Survey oznámil objev dalšího velikého transneptunického tělesa. Přestože některé tiskové zprávy se předhánějí v superlativech, bude zřejmě na místě zachovat chladnou hlavu a vyčkat dalších pozorování. Transneptunická tělesa nazývaná též tělesy Kuiperova pásu, tvoří prstenec za drahou Neptunu považovaný za zdroj krátkoperiodických komet.

Těleso figurující pod označením 2001 KX76 nalezli na snímcích pořízených 22. května letošního roku čtyřmetrovým Blanco Telescopem na chilském Cerro Tololo astronomové z Lowell Observatory, Massachusetts Institut of Technology a Large Binocular Telescope Observatory sdružení v tzv. Deep Ecliptic Survey podporované NASA. Následná pozorování nově objeveného tělesa získali objevitelé během června pomocí 6,5-m dalekohledu na Las Campanas Observatory taktéž v Chile a 1,8m dalekohledu na Lowellově observatoři. Nově objevené těleso za drahou Neptunu bylo při objevu o několik magnitud jasnější než obvykle objevovaná transneptunická tělesa, 9.června 2001 dosahovalo 19,6 magnitudy v oboru R. Přesné určení průměru tělesa 2001 KX76 ovšem závisí na tom jakou budeme předpokládat odraznost jeho povrchu a také na přesném určení jeho dráhy a tedy jak bylo při dané jasnosti skutečně vzdálené od Slunce.

Nadšený objevitelský tým uvažuje odraznost (albedo) 4 procenta. Tak by 2001 KX76 dosahovalo průměru nějakých 1270 kilometrů, vice než největší planetka hlavního pásu Ceres i než Charon, měsíc Pluta o průměru cca 1200 kilometrů. Připravilo by tak o prvenství dosud největší transneptunické těleso (20000) Varuna s udávaným průměrem 900 kilometrů při albedu 7 procent, s jehož použitím by nový objev dosáhl 960 kilometrů.

Těleso 2001 KX76 obíhá kolem Slunce za drahou Neptunu, zřejmě v rezonanci s touto planetou. Objevitelský tým navrhuje rezonanci 3:4, tj. tři oběhy transneptunického tělesa na čtyři oběhy Neptunu, další autoři se však přiklánějí k jiné rezonanci. Vzhledem ke krátkému časovému úseku a tedy oblouku dráhy, v němž bylo těleso 2001 KX76 dosud pozorováno, cirkulář MPO 14451 vydaný Minor Planet Center udává u výpočtu dráhy její výstřednost jako kvalifikovaný předpoklad, jak bývá u předběžných drah a zvláště u transneptunických těles obvyklé.

I ona slušně řečeno značně optimistická zpráva objevitelů v IAUC 7657 končí poznámkou, že další pozorování tělesa 2001 KX76 jsou s nadějí očekávána.

A tak nám závěrem zůstávají jen dvě jistoty: Jednak, že největším tělesem Kuiperova pásu ledových těles za drahou Neptunu je stále Pluto, donedávna považované pouze za devátou planetu sluneční soustavy. Za druhé, že stále existuje velká šance najít veliké transneptunické těleso, možná dokonce stejně velké či větší než Pluto.

Jana Tichá
Zdroj: Observatoř Kleť (psáno pro IAN)

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv