^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Jasná planetka Vesta

Miloš Tichý - 18. 3. 2003 | přístupy: | vytisknout článek

Během první poloviny roku 2003 je šance spatřit i v menším dalekohledu planetku (4) Vesta.

Není to ovšem tak jednoduché, jak se z úvodní věty může zdát. Planetka (4) Vesta bude pozorovatelná v souhvězdí Panny i menším dalekohledem, ale pouze pro zkušené pozorovatele a majitele kvalitních astronomických map pro identifikaci planetky. On totiž není vizuální rozdíl mezi planetkou šesté magnitudy a hvězdou šesté magnitudy (proto též mají planetky české synonymum asteroidy - tj. hvězdám podobné). I z tohoto důvodu není úplně jednoduché mezi hvězdami objevit "tu", která není hvězdou a je opravdu hledanou planetkou.


Mapka poloh planetky (4) Vesta - Zdroj: Sky and Telescope

Planetka (4) Vesta bude 26. března v opozici se Sluncem a bude tudíž nad obzorem po celou noc. Pozorovatelná bude až do konce července, kdy bude viditelná na večerní obloze. Pohybovat se bude souhvězdím Panny (viz mapka) a prolétne kolem mnoha jiných zajímavých objektů oblohy - hlavně galaxií. Na začátku března dosáhne její jasnost 6.4 mag., koncem března bude nejjasnější (5.9 mag.), začátkem června bude mít 7.0 magnitudy a koncem července bude její jasnost na hodnotě 7.6 mag.

Mezi několika desítkami planetek s dobře určenými drahami je planetka (4) Vesta jedinou, která je vždy během několika let pozorovatelná malými dalekohledy, protože její jasnost dosahuje až k 6. magnitudě.


Planetka (4) Vesta je nejjasnějším objektem na snímku.
Snímek byl pořízen v noci z 26./27.března 2003 1.06-m KLENOT Teleskopem Observatoře Kleť expozicí 0,01 (!) sekundy.
Pozorovatelé Miloš Tichý a Michal Kočer.

Přesnou efemeridu planetky (4) vesta naleznete na stránkách Minor Planet Center

Zdroj: Sky and Telescope

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv