^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

HAYABUSA A ITOKAWA

Jana Tichá - 4. 6. 2005 | přístupy: | vytisknout článek

Už více než dva roky letí ke svému cíli japonská kosmická sonda, která by nám měla přivést až na Zemi první vzorky z povrchu blízkozemního asteroidu. Odstartovala pod jménem MUSES-C. K asteroidu se má přiblížit letos v létě.

Od startu 9.května 2003 (viz předchozí článek) se však přejmenovala jak sonda tak její cíl. Sonda po startu obdržela další jméno Hayabusa, což japonsky znamená sokol. Blízkozemní asteroid 1998 SF36 od té doby odbržel jak pořadové číslo (25143) tak jméno Itokawa. Hideo Itokawa (1912-1999) je považován za otce japonské raketové techniky a tohle pojmenování je tak trochu výjimkou učiněnou právě kvůli unikátnímu projektu MUSES-C, neboť blízkozemní asteroidy obvykle dostávají mytologická jména.

A teď to nejdůležitější. Dobu, kterou Hayabusa potřebuje k dosažení asteroidu Itokawa, astronomové využívají k tomu, aby o něm předem získali co nejvíce poznatků ze Země. Zřejmě nejdůležitějším výsledkem je vytvoření modelu asteroidu Itokawa na základě radarových pozorování Steva Ostro z NASA/JPL a jeho týmu, která získal s použitím velkého radioteleskopu observatoře Arecibo na Portoriku.

Radarový model však není jediným výsledkem zkoumání asteroidu Itokawa. Upřesněny jsou i jeho rozměry a to na 607x287x264m (Sekiguchi, T. et al).

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv