^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Dawn zaparkovala u Ceres

Miloš Tichý - 15. 3. 2015 | přístupy: | vytisknout článek

Sonda Dawn, po úspěšné misi u planetky Vesta, se přesunula k druhému cíli cesty - trpasličí planetě Ceres, největšímu tělesu hlavního pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. A okamžitě začala pracovat.

Sonda Dawn již získala obrázky celého povrchu tohoto tělesa, ze vzdálenosti 46 tisíc kilometrů od Ceres využila ke kompletnímu zmapování vlastní devítihodinovou rotaci tohoto tělesa.


povrch trpasličí planety Ceres (foto: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA)

Na povrchu Ceres je jasná skvrna, a byl i objeven i její společník, o něco méně jasnější útvar, ale zřejmě v geologicky stejné či podobné lokalitě. Zatím jsou různé spekulace o původu těchto jasným oblastí, může jít třeba o sopky, snad nám z rozluštěním této záhady pomůžou časem detailnější snímky povrchu v lepším rozlišení.


Ceres ze vzdálenosti 46 000 kilometrů(foto: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA)

Jinak na povrchu Ceres jsou patrné nádherné krátery a další geologické útvary, které ještě čekají na prozkoumání. Na levé polokouli jsou krásně patrné "krátery v kráteru". Takovéto skutečnosti nám mohou napomoci v časování jednotlivých útvarů na povrchu.


rotace Ceres ze vzdálenosti 46 000 kilometrů(foto: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA)

Jaká byla cesta k Ceres a co u ní bude sonda Dawn dělat nám přiblíží následující video.

Další informace, včetně složení povrchu a přesnějšího mapování budou určitě následovat a přineseme je na těchto stránkách.

Zdroj:NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv