^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Blízké setkání Země s planetkou 1998 WT24

Jana Tichá - 11. 12. 2001 | přístupy: | vytisknout článek

Blízkozemní planetky jsou pozoruhodnou součástí sluneční soustavy, našeho nejbližšího kosmického okolí. V polovině prosince se jedna z nich, planetka 1998 WT24 přiblíží k Zemi na vzdálenost 1,8 milionů kilometrů (to je pouze pětkrát dál, než je vzdálenost Měsíce od Země). Planetka zjasní se tak, že bude pozorovatelná i menšími přístroji. K největšímu přiblížení dojde 16. prosince 2001 v ranních hodinách. V té době bude rychlost jejího pohybu po obloze asi 1 stupeň za hodinu a planetka se bude pohybovat souhvězdím Persea.

V době maximální jasnosti planetka dosáhne přibližně 9. hvězdné velikosti, takže na její pozorování bude stačit i menší hvězdářský dalekohled (pouhýma očima je možné vidět hvězdy pouze do 6. hvězdné velikosti). I v dalekohledu se však objekt bude jevit jako slabý bod, který se pomalinku pohybuje mezi hvězdami. Příznivou okolností je, že v době maximálního přiblížení je Měsíc blízko novu a nebude tedy rušit svým světlem pozorování. Právě přiblížení planetky způsobí její zvýšenou jasnost, takže od 16. listopadu do 16. prosince postupně vzroste její hvězdná velikost ze 17 mag na 9 mag, tedy asi 1600krát, což je i pro blízkozemní planetky velmi vzácné. Poté její jasnost velmi rychle klesne, takže 1. ledna 2002 bude opět 17. hvězdné velikosti.

Animace pohybu pro Zemi potenciálně nebezpečné planetky 1998 WT24 byla pořízena složením dvaceti 5-ti sekundových expozicí v noci z 14./15.prosince 2001 0.57-m f/5.2 zrcadlovým dalekohledem Observatoře Kleť CCD kamerou SBIG ST-8.
V čase pořízení snímků byla planetka od Země vzdálena pouhých 0,014 AU (tj. 2 miliony kilometrů). Zobrazené pole má velikost 16 x 10 úhlových minut.Sever je na snímku nahoře a západ vpravo.
Pozorovatelé J. Tichá, M. Tichý a P. Jelínek

Planetka 1998 WT24 byla objevena v rámci amerického projektu LINEAR na konci listopadu 1998. Teprve další pozorování pořízená na čínské observatoři Xinglong, na americké Farpoint Observatory a na jihočeské Kleti definitivně potvrdila, že se jedná o těleso křižující dráhu Země. Tato takzvaná astrometrická pozorování jsou nezbytná pro přesný výpočet dráhy planetek sluneční soustavou, jejich případného přiblížení k Zemi i pro přípravu radarových pozorování. Jihočeská Hvězdárna Kleť je v posledních několika letech nejvýkonnější observatoří na světě, která se následnému pozorování nově objevovaných blízkozemních asteroidů věnuje v rámci mezinárodní astronomické spolupráce.

Těleso 1998 WT24 patří do rodiny planetek typu Aten. Členové této rodiny mají větší část dráhy blíže ke Slunci než Země, jejíž dráhu kříží, a doba oběhu kolem Slunce je menší než jeden rok. V současné době je známo 124 Atenů. Dráha planetky 1998 WT24 protíná nejen dráhu Země, ale i Venuše a Merkuru. Slunce oběhne za 222 dnů. Velikost planetky 1998 WT24 se odhaduje mezi 680 metry až 2 kilometry. Planetka nám srážkou nehrozí! Její přiblížení však bude vhodnou příležitostí pro vědecká měření, hlavně pro radarová pozorování, která umožní upřesnit její rozměry a tvar. Ta se připravují na amerických radarových observatořích Goldstone, Arecibo, dále v Číně a Rusku. Můžeme tak být zvědavi na nové výsledky.


Dráha planetky 1998 WT24 ve sluneční soustavě
Podpora Javy v prohlížeči nebyla aktivována!

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv