STŘAPATÝ ASTEROID

Jana Tichá - 10. 11. 2013

Hubblův kosmický teleskop (HST) NASA/ESA spatřil bizarní asteroid se šesti ohony podobnými ohonům kometárním.

Astronomové zkoumající pás asteroidů v naší sluneční soustavě poprvé na snímku z HST uviděli asteroid se šesti prachovými ohony směřujícími z něho jako paprsky na kole.

Asteroid dostal kometární označení P/2013 P5. Kromě absurdního vzhledu patří tento asteroid, podle dráhových parametrů, mezi typická tělesa hlavního pásu planetek mezi drahami Marsu a Jupiteru.

"Byli jsme doslova ohromeni, když jsme to viděli," řekl vedoucí výzkumného týmu David Jewitt z University of California v Los Angeles. "Ještě ohromujícnější, je struktura ohonu, která se dramaticky změnila v pouhých 13 dnech v závislosti na produkci prachu. Je těžké uvěřit, že se díváte na asteroid."

Jewittův team publikoval článek on-line v časopise the Astrophysical Journal Letters 7. listopadu 2013.

Výtrysky prachu z tělesa P/2013 P5 pokračovaly periodicky nejméně posledních 5 měsíců. Astronomové předpokládají, že rotace asteroidu vzrůstala natolik, až začal odlétat materiál z jeho povrchu. Nepředpokládají, že by byly výtrysky způsobeny impaktem jiného asteroidu.

Odborníci z Pan-STARRS survey na Hawaii oznámili objev podivně "střapatého" asteroidu 27. srpna 2013. Mnohonásobné ohony se zjevily až na snímcích z Hubblova kosmického teleskopu 10. září 2013. Na dalších HST snímcích z 23. září se vzhled podivuhodného asteroidu úplně změnil, jako by se celá struktura otočila kolem dokola.

"To už jsme málem upadli", podotýká Jewitt.

Pečlivé a podrobné modelování celé situace členkou Jewittowa týmu Jessicou Agarwal z Max Planck Institute for Solar System Research v Lindau v Německu ukazuje, že ohony byly pravděpodobně zformovány sérií prachových výtrysků. Jessica spočítala, že prachové výtrysky nastaly neboli začaly 15. dubna, 18. a 24. července, 8. a 26. srpna a 4. září letos, tj. 2013. Tlak slunečního záření zformoval prach do proudů. Dosud odhadem ztratil asteroid P/2013 P5 jen kolem 100 až 1000 tun prachového materiálu. To je jen malý díl (cc. tisícina) celkové hmotnosti tělesa o rozměru cc. 430 metrů.

Astronomové budou pokračovat v pozorování P/2013 P5, aby mohli vidět, zda prach opustí asteroid v jeho rovníkové rovině. Jestliže ano, bude to silný důkaz pro rotační rozpad. Jewitt předpokládá, že rotační rozpad musí být společná vlastnost těles v hlavním pásu planetek. Může to dokonce být hlavní způsob zániku menších asteroidů.

Jewitt také předpokládá, že objevený střapatý asteroid P/2013 P5 je fragmentem většího asteroidu, který se rozpadl při srážce zhruba před 200 milióny let. Bylo by dobré další bratříčky objevit...

Článek byl vytištěn z: www.planetky.cz
Adresa článku: www.planetky.cz/clanek/strapaty-asteroid