Jana Tichá - 24. 8. 2006
protože sice 1)obihá kolem Slunce a 2)je dostatečně velká (hmotná) aby byla (přibližně) kulatá (zakulacená vlastní gravitací), ale 3)nedokáže si vyčistit své okolí od ostatních těles čili není ve své oblasti gravitačně dominantní.
Takových planet, které splňují i třetí podmínku je jen osm (Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn,Uran a Neptun).
Tělesům, která nejsou dost hmotná na to aby si vlastní gravitací vyčistila sve okolí, se bude říkat v uvozovkách "trpasličí planety", pokud nepřijdeme na lepší termín. Mezi ně patří jak Pluto i další obří transneptunická tělesa, tak Ceres, Hygeia i Pallas z hlavního pásu planetek.
Nově přijatá definice krásně popisuje a vysvětluje sluneční soustavu, v níž kolem Slunce obíhají 4 terrestrické planety, různě velké planetky pásu mezi Marsem a Jupiterem, 4 jupiterovské planety a další pás těles za drahou Neptunu.
Celý údajný problém s Plutem jako "devátou planetou" vznikl jen proto, že v roce 1930, kdy bylo Pluto objeveno, byla jeho hmotnost velmi nadhodnocena (až na velikost Marsu) a též, že jsme s tehdejší pozorovací fotografickou technikou nemohli vědět o stovkách jeho sourozenců na podobných drahách za Neptunem.
Zde naleznete více o pozoruhodném tělese jménem Pluto.
O celé definici rozhodli astronomové na závěrečném valném shromáždění XXVI. kongresu Mezinárodní astronomické unie v Praze ve čtvrtek 24.srpna 2006.
Článek byl vytištěn z: www.planetky.cz
Adresa článku: www.planetky.cz/clanek/pluto-neni-planeta-(update-27.srpna)