OBŘÍ TNO 2005 FY9 JE PODOBNÝ PLUTU

Jana Tichá - 15. 1. 2006

Velké dalekohledy na Kanárských ostrovech ukázaly, že obří transneptunické těleso 2005 FY9 je podobné Plutu nejen co do rozměrů, ale i pokud jde o složení povrchu.

2005 FY9 je třetím nejjasnějším známým transneptunickým tělesem (po 2003 UB313 a po Plutu). S velkou poloosou 46 AU, výstředností dráhy 0,16 a sklonem dráhy k rovině ekliptiky 29 stupňů se řadí do skupiny klasických TNOs. Jeho průměr je odhadován na sedm desetin průměru Pluta, tedy na cca. 1700 km. Objeveno bylo na snímcích pořízených na kalifornském Mt. Palomaru v březnu 2005, leč objev byl týmem Mikea Browna oznámen až v červenci téhož roku ( viz. Větší než Pluto!? ).

Nyní tým, který vede Javier Licandro, pořídil pro těleso 2005 FY9 vizuální spektroskopii ISIS spektrografem na 4,2-m Willian Herschel teleskopu (WHT) a blízce-infračervenou (near-infrared) spektroskopii s použitím NICS spektrografu na 3,6-m Telescopio Nazionale Galileo (TNG) na kanárském ostrově La Palma. Výsledné získané spektrum ve srovnání se spektrem Pluta a spektrem čistého metanového ledu ukazuje, že spektra obou TNOs, tedy Pluta a 2005 FY9 jsou velmi podobná, s výraznými absorpčními pásy metanového ledu. Ve spektru 2005 FY9 je dokonce tato stopa výraznější. To je způsobeno hojností metanového ledu na povrchu tělesa 2005 FY9. Také barva povrchu transneptunického tělesa je podobná Plutu, což ukazuje na přítomnost organických sloučenin na povrchu.

Pluto je zatím jediné transneptunické těleso, u něhož je známa přítomnost atmosféry. Zjištěná podobnost tělesa 2005 FY9 s Plutem nabízí možnost, že i další veliká transneptunická tělesa, jako například 2005 FY9, by mohla mít řídkou atmosféru podobnou jako Pluto.

Navíc, když Javier Licandro srovnal své výsledky se spektrem zatím největšího známého transneptunického tělesa 2003 UB313, pořízeným M. Brownem a jeho kolegy, zjistil, že je infračervené spektrum je velmi podobné spektru 2005 FY9.

Zjištění, že transneptunické těleso 2005 FY9 je velmi podobné Plutu poskytuje astronomům vlastně "vesmírnou laboratoř" pro další zkoumání těkavých sloučenin, vymrzání atmosféry, chemie ledů dusíkatých sloučenin a jejich fázových přechodů u těles podobných Plutu.

P.S. Jen na okraj jako příspěvek do diskuse o statutu Pluta - v celé zprávě hovoří Licandro O Plutu právě a jen jako o transneptunickém tělese.

Zdroj: ING-IAC (včetně obrázků spekter)

Článek byl vytištěn z: www.planetky.cz
Adresa článku: www.planetky.cz/clanek/obri-tno-2005-fy9-je-podobny-plutu