Nový mini měsíc

Miloš Tichý - 3. 3. 2020

Už jsme si zvykli, že naše Země má jeden měsíc, a to náš Měsíc. Momentálně tomu tak není – naše Země má na chvilku měsíce dva.

Ano, opravdu tomu tak je, i když ten druhý „měsíc“ není viditelný pouhým okem. Tento druhý přirozený objekt obíhající kolem naší planety byl objeven 15. února 2020 na Catalina Sky Survey a dostal označení 2020 CD3. S ohledem na jeho neobvyklou dráhu ale není vyloučeno, že se jedná o  starou kosmickou loď či nějaký stupeň kosmické rakety. S ohledem na jeho jasnost byla spočtena jeho velikost na průměr pouhé 1-2 metry, čili opravdu takový mini či spíše mikro měsíc.

Animace pohybu tělesa 2020 CD3 (Catalina Sky Survey / University of Arizona)

 

Analýza jeho prvotní dráhy ukazuje, že kolem Země obíhá nejméně jeden rok. Během té doby uskutečnil nejméně tři oběhy kolem Země s periodami od 70 do 90 dní (gravitační vliv jeho většího bratra, Měsíce, je zde patrný). V odzemí je cca čtyřikrát dále od naší planety než velký Měsíc, čili cca 1,2 milionu kilometrů. Pokud jde o těsná přiblížení k Zemi, 13 února 2020 se přiblížil na vzdálenost pouhých 41 000 kilometrů (což je jen o něco málo dále než jsou geostacionární družice – ty se nalézají ve výšce necelých 36 tisíc kilometrů). Nyní je cca 110 tisíc kilometrů od Země a nabírá takovou rychlost, že by  mohl i uniknout z gravitačního pole Země a vydat se na pouť sluneční soustavou kolem Slunce samostatně.

Na zjištění přesné geneze, čili zda náhodou nejde o lidstvem vytvořený artefakt, jsou potřeba ještě další přesná měření a výpočty.

Dráha 2020 CD3 kolem Země od ledna 2019 do května 2020  (Credit: Javier Roa Vicens.)

Objekt 2020 CD3 není první dočasný mini-měsíc Země. V roce 2006 byl na dočasné oběžné dráze kolem Země nalezen poněkud větší asteroid s označením 2006 RH120. Tento objekt byl zachycen v polovině roku 2006, vytvořil řadu vzdálených smyček kolem naší planety a „odletěl“ dále do sluneční soustavy v polovině roku 2007.

Zdroj: NASA/Minor Planet Center/Catalina Sky Survey

Článek byl vytištěn z: www.planetky.cz
Adresa článku: www.planetky.cz/clanek/novy-mini-mesic