ASTEROIDS COMETS METEORS 2014 aneb HELSINKI NEWS

Jana Tichá - 8. 8. 2014

Stejně jako tažní práci na podzim odlétají do teplých krajin, tak profesionální astronomové začátkem léta a prázdnin odlétají na nejrůznější konference. Na severní polokouli vrcholí doba nejkratších a nejsvětlejších, tedy v podstatě nepozorovacích nocí, pro univerzitní pedagogy zároveň končí semestr i zkouškové období. Kolegům z jižní polokoule v tom sice děláme poněkud zmatek, ale sever je stále v převaze. Nastává čas setkávání se, čas předvádění nejnovějších výsledků, čas komentování a čas kritizování cizích výsledků, čas prezentací a čas posterů.

Letošní nejvýznamnější mezinárodní akcí pro vědce věnující se výzkumu malých těles sluneční soustavy byla konference ASTEROIDS COMETS METEORS 2014 (ACM) ve finských Helsinkách. Po více než třiceti letech se tak série ACM mítinků vrací do Skandinávie, kde ve švédské Uppsale v roce 1983 začala. Cílem ACM bylo a je svést dohromady odborníky na planetky, komety a meteory, dát širší, shrnující pohled na všechna malá tělesa pohybující se ve sluneční soustavě, hledat styčné body a hraniční oblasti mezi těmito třemi oblastmi studia a vystihnout kde jsme a kam jdeme v poznávání asteroidů, komet a meteorů.

Od první uppsalské konference 1983 se z obecného asteroido-kometovo-meteoroidového "zvěřince" vyprofilovaly dvě nepřehlédnutelné skupiny "zvěře" - NEOs a TNOs (čili blízkozemní tělesa a tělesa za drahou Neptunu) a další kuriózní "obludky" - například planetky na kometárních drahách, komety v hlavním pásu planetek, dvoj- i trojplanetky, satelity planetek atd.

Pozorovací technika se definitivně přesunula od fotografie k digitálnímu záznamu CCD, planetky i kometární jádra si můžeme prohlížet též zblízka radioteleskopy a na snímcích kosmických sond.

Odborníků jaksi přibylo a konference nabobtnala do počtu více než 400 účastníků. Ne všichni jsou "čistými" astronomy, ale potkáváme též geology, geochemiky, IT experty přes HW a SW, techniky i astropolitiky. Všichni jsou v moderním výzkumu potřební.

A teď už MOZAIKA z ACM 2014 aneb Co jsme se také dozvěděli:

Motto na závěr: NEJZAJÍMAVĚJŠÍ BUDOU TY OBJEVY, KTERÉ NEOČEKÁVÁME!

Z Marine Congress Center v Helsinkách Jana Tichá, foto Miloš Tichý a Michal Kočer.

Článek byl vytištěn z: www.planetky.cz
Adresa článku: www.planetky.cz/clanek/asteroids-comets-meteors-2014-aneb-helsinki-news