^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

HAUMEA - PÁTÁ TRPASLIČÍ PLANETA POJMENOVÁNA

Jana Tichá - 20. 9. 2008 | přístupy: | vytisknout článek

Po dlouhých diskuzích přijala Mezinárodní astronomická unie jména pro transneptunickou trpasličí planetu známou dosud pod označením 2003 EL61 a pro její dva satelity.

Jména Haumea, Hi'iaka a Namaka pocházejí z havajské mytologie.

Nynější Haumea, známá též pod předběžným označením 2003 EL61 a definitivním číslem (136108) je bizarním tělesem, jedním z nejpodivnějších těles obíhajících kolem Slunce za drahou Neptunu. Jeho tvar připomíná cosi mezi tlustým doutníkem a splasklým ragbyovým míčem, přičemž jeho nejdelší osa je přibližně stejně dlouhá jako průměr Pluta. Velmi rychle rotuje, jedna otočka za cc. čtyři hodiny. Jedna teorie předpokládá, že právě rychlá rotace způsobená dávnou srážkou s jiným tělesem je odpovědná za podivný tvar tělesa.


ilustrace - Ann Feild/STScI/ESA/NASA

Poněkud bizarní je i situace kolem objevu 2003 EL61. Objev byl oznámen v červenci 2005 s tím, že se jedná o zpracování snímků z roku 2003 pořízených španělskými astronomy na Sierra Nevada Observatory. Velmi brzy však vyvstalo podezření, že španělský tým našel těleso na svých snímcích jen proto, že použil neeticky on-line počítačové záznamy o pozorováních týmu M.Browna, který svůj objev v té době ještě neoznámil Minor Planet Center, avizoval jej však už v abstraktu na připravovanou konferenci. Celá sitauace vedla k mnoha nepříjemným rozepřím a její definitivní rozřešení zůstane zřejmě na budoucích historicích astronomie. Brownův tým však bez ohledu na to pokračoval ve výzkumu vlastností neobvyklého tělesa, objevil i dva malé satelity obíhající kolem 2003 EL61 i rodinu nejméně sedmi dalších transneptunických těles, přičemž obojí zřejmě vzniklo při dávné srážce 2003 EL61 s jiným transneptunickým tělesem. Objevy obou měsíčků na snímcích pořízených Keckovým teleskopem na Havaji jsou jednoznačně přičítány Brownovu týmu.

Jména Haumea, Hi'iaka a Namaka pocházejí z havajské mytologie.

Haumea je jméno bohyně plodnosti a porodu z havajské mytologie. Jejích mnoho dětí se zrodilo z různých částí jejího těla. Objevovala se v mnoha různých podobách a prošla mnoha znovuzrozeními. Jako bohyně země představuje zároveň prvek kámen.

Hi'iaka se zrodila z Haumeiných úst. Její sestra Pele ji odnesla jako vejce z jejich vzdáleného domova na Havaj. Tančila první tanec hula na pobřeží Puna a je patronkou ostrova Hawaii i tanečníků hula. Hi'iaka je vnější a větší z obou měsíčků.

Namaka je vodní bytost z havajské mytologie. Zrodila se z Haumeina těla a je sestrou bohyně ohně Pele. Když Pele poslala žhavou lávu do moře, Namaka ji ochladila tak, že vznikla nová pevnina. Namaka je druhý, vnitřní a menší z obou satelitů.

Haumea jakožto bohyně plodnosti je vhodným jménem pro transneptunické těleso klasického typu, čemuž odpovídá jeho dráha. Výběr tématu z havajské mytologie je holdem místu, kde byly objeveny oba satelity.

Další informace o tomto tělese naleznete v článku (136108) aneb 2003 EL61 aneb ragby s TNO.

POČET NÁVŠTĚV

1 887 586 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv