JIHOČESKÝ VESMÍR aneb planetky a komety z jihu Čech (30.6. přidány fotografie)

Jana Tichá - 27. 6. 2007

Vesmír je nepředstavitelně obrovský. Jeho výzkum vyžaduje mezinárodní spolupráci. Přesto má většina z nás bližší vztah k objevům učiněným “u nás doma” na jihu Čech. Koneckonců ukazují jihočeský příspěvek ke světové astronomii či dokonce nesou jihočeská jména. Jihočeští astronomové jsou známí zejména objevy planetek a komet. Planetky a komety jsou malá tělesa obíhající kolem Slunce sluneční soustavou, tedy nám nejbližší oblastí vesmíru.

Právě výzkumu planetek a komet z jihu Čech je věnována nová výstava, kterou připravila Hvězdárna a planetárium Č. Budějovice ve svém jubilejním roce pod názvem Jihočeský vesmír aneb planetky a komety z jihu Čech.

Objevy planetek a komet v Jižních Čechách jsou spojeny se jménem Observatoře Kleť. Observatoř Kleť se začala budovat v roce 1957 jako pobočka českobudějovické hvězdárny. Pokud jde o hledání dosud neznámých planetek, to začalo v roce 1977 fotograficky. Významným předělem v objevech planetek na Kleti bylo teprve zavedení elektronické záznamové techniky (CCD detektorů) v roce 1993 a vlastní výpočty drah. Od roku 2002 je hlavním dalekohledem Observatoře Kleť nový teleskop KLENOT, nejmodernější a druhý největší v České republice, určený jak pro objevy tak pro další výzkum blízkozemních asteroidů, komet a transneptunických těles. Dnes je celosvětově očíslováno více než 150.000 planetek. Z toho 861 planetek bylo objeveno na Kleti (k 2.květnu 2007) což představuje přední světové a natož evropské umístění. Většina z kleťských objevů jsou tělesa hlavního pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem, patří mezi ně i blízkozemní planetky či tzv. Trojané. Nadto bylo na Kleti objeveno 5 těles na kometárních drahách.

Výstava představí i Jižní Čechy ve vesmíru tedy družicovou mapu jihočeských míst, jejichž jména nesou kleťské planetky, jihočeské osobnosti ve vesmíru (Hirzo, Emma Destinnová, Vojtěch Lanna,....) či ohlasy z celého světa na pojmenování kleťských planetek.

K málo známým zajímavostem výstavy bude patřit první známé pozorování planetky v Jižních Čechách, které je dílem českobudějovického milovníka astronomie Johanna J. Zinka z roku 1902. Mezi jihočeskými osobnostmi, jejich jména nesou kleťské planetky, lze na výstavě najít též prvního známého astronoma v historii Českých Budějovic, středověkého učence jménem Wenceslaus Fabri de Budweis.

Výstavu připravili pracovníci Hvězdárny a planetária České Budějovice s pobočkou na Kleti. Materiály k vztahující se k osobnosti W. Fabriho poskytla knihovna Jihočeského muzea. Výstava bude otevřena pro veřejnost od úterý 26.června a potrvá až do konce prosince 2007. Otevřena bude v otevírací době českobudějovické hvězdárny a planetária v její výstavní hale. Na výstavu je vstup volný.

Výstava probíhá pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje RNDr. Jana Zahradníka.


Z VERNISÁŽE VÝSTAVY 25. ČERVNA 2007 V HALE ČESKOBUDĚJOVICKÉ HVĚZDÁRNY A PLANETÁRIA:


Helena Stejskalová z Jihočeského muzea a Miloš Tichý z Observatoře Kleť v obležení novinářů.


Hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník a ředitelka hvězdárny Jana Tichá.


Návštěvníci vernisáže, vlevo primátor města Českých Budějovic Juraj Thoma.


Na prohlídce výstavy (hejtman Jihočeského kraje J. Zahradník a ředitelka hvězdárny J. Tichá).


Z průběhu vernisáže.


K sedmdesátému výročí českobudějovické hvězdárny byla vernisáž připravena ve stylu 30. let
(mezi pracovníky hvězdárny hejtman Jihočeského kraje J. Zahradník).

Foto: Marek Fučík (Hvězdárna a planetárium České Budějovice)


Další informace naleznete na našich Internetových stránkách:
http://www.hvezdarnaCB.cz
http://www.planetky.cz
http://www.komety.cz

Článek byl vytištěn z: www.planetky.cz
Adresa článku: www.planetky.cz/clanek/jihocesky-vesmir-aneb-planetky-a-komety-z-jihu-cech-(30.6.-pridany-fotografie)