STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ

Strašidelný Apophis

Jana Tichá - 22. 7. 2005 | přístupy: 11113 | vytisknout článek

Poněkud strašidelný asteroid 2004 MN4, se kterým experti na blízkozemní tělesa strávili vánoce 2004 a který se 13.dubna 2029 sice vyhne kolizi se Zemí, ale přesto proletí velmi blízko nás, už dostal nejen pořadové číslo (99942) svědčící o dobře spočtené dráze, ale hlavně jméno netvora z hlubin staroegyptské mytologie.

(99942) 2004 MN4 je blízkozemní asteroid typu Aten, tedy těleso s velkou poloosou dráhy menší než 1AU a trávící většinu své oběžné doby uvnitř dráhy Země. Takové, velmi vzácné asteroidy dostávají tradičně jména ze staroegyptské mytologie - Aten, Hathor, Sekhmet aj. Vlivem těsného přiblížení asteroidu 2004 MN4 k Zemi v roce 2029 se však jeho dráha změní a bude mít velkou poloosou dráhy větší než 1 AU a tedy se přesune do kategorie asteroidů Apollo. Jeho objevitelé v čele s Davidem Tholenem z University of Hawaii mu proto vybrali jméno staroegyptského božstva, ovšem v řecké (antické) transkripci. Proto Apophis, nikoliv Apep (Apop).

A kdo či co byl/je strašlivý Apophis (Apep) zač? Staroegyptské božstvo zla a zkázy, sídlící ve věčných temnotách. Každý den se pokoušel pohltit sluneční loď boha Re (Ra). Apophis (Apep) velel armádě démonů trápících lidi. Většinou býval zobrazován v podobě obřího hada.

(99942) Apophis = 2004 MN4 je sice jedním z "nejpodezřelejších" známých asteroidů, jeden z mála, který na Turínské stupnici nebezpečnosti planetek dosahuje vyššího stupně než nula, a tedy dle škály stupnice "vyžaduje pečlivé sledování", ale přesto, jak podotýká jeden z jeho objevitelů Dave Tholen, nemíří přímo na nás, alespoň ne hned.

Zajímavé věci se však dějí kolem 2004 MN4 i mimo staroegyptskou mytologii. Russell L. (Rusty) Schweickart, bývalý americký astronaut a velitel lunárního modulu Apolla 9, nyní předseda nadace B612 Foundation navrhl Kongresu vyslání kosmické sondy k tomuto asteroidu. Na asteroid by sonda umístila radarový transpondér a data přenesená tímto zařízením by umožnila přesně určit, zda a hlavně v jaké vzdálenosti nás Apophis čili 2004 MN4 mine v dubnu 2029. Vysílací zařízení by mohlo být doplněné i seismometrem pro měření změn v povrchových i vnitřních strukturách asteroidu. Měření poloh asteoridu pomocí transpondéru na jeho povrchu by byl přesnější než optická i radarová měření ze Země. Přibližně 300-metrový asteroid by měl minout Zemi ve vzdálenosti menší než je výška geostacionární dráhy nad povrchem Země. NASA přislíbila, že na návrh odpoví do konce letošního srpna.POČET NÁVŠTĚV

943 651 návštěv od 1. února 2001


Klet.cz Komety.cz WebArchiv