STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ

STŘAPATÝ ASTEROID

Jana Tichá - 10. 11. 2013 | přístupy: 4638 | vytisknout článek

Hubblův kosmický teleskop (HST) NASA/ESA spatřil bizarní asteroid se šesti ohony podobnými ohonům kometárním.

Astronomové zkoumající pás asteroidů v naší sluneční soustavě poprvé na snímku z HST uviděli asteroid se šesti prachovými ohony směřujícími z něho jako paprsky na kole.

Asteroid dostal kometární označení P/2013 P5. Kromě absurdního vzhledu patří tento asteroid, podle dráhových parametrů, mezi typická tělesa hlavního pásu planetek mezi drahami Marsu a Jupiteru.

"Byli jsme doslova ohromeni, když jsme to viděli," řekl vedoucí výzkumného týmu David Jewitt z University of California v Los Angeles. "Ještě ohromujícnější, je struktura ohonu, která se dramaticky změnila v pouhých 13 dnech v závislosti na produkci prachu. Je těžké uvěřit, že se díváte na asteroid."

Jewittův team publikoval článek on-line v časopise the Astrophysical Journal Letters 7. listopadu 2013.

Výtrysky prachu z tělesa P/2013 P5 pokračovaly periodicky nejméně posledních 5 měsíců. Astronomové předpokládají, že rotace asteroidu vzrůstala natolik, až začal odlétat materiál z jeho povrchu. Nepředpokládají, že by byly výtrysky způsobeny impaktem jiného asteroidu.

Odborníci z Pan-STARRS survey na Hawaii oznámili objev podivně "střapatého" asteroidu 27. srpna 2013. Mnohonásobné ohony se zjevily až na snímcích z Hubblova kosmického teleskopu 10. září 2013. Na dalších HST snímcích z 23. září se vzhled podivuhodného asteroidu úplně změnil, jako by se celá struktura otočila kolem dokola.

"To už jsme málem upadli", podotýká Jewitt.

Pečlivé a podrobné modelování celé situace členkou Jewittowa týmu Jessicou Agarwal z Max Planck Institute for Solar System Research v Lindau v Německu ukazuje, že ohony byly pravděpodobně zformovány sérií prachových výtrysků. Jessica spočítala, že prachové výtrysky nastaly neboli začaly 15. dubna, 18. a 24. července, 8. a 26. srpna a 4. září letos, tj. 2013. Tlak slunečního záření zformoval prach do proudů. Dosud odhadem ztratil asteroid P/2013 P5 jen kolem 100 až 1000 tun prachového materiálu. To je jen malý díl (cc. tisícina) celkové hmotnosti tělesa o rozměru cc. 430 metrů.

Astronomové budou pokračovat v pozorování P/2013 P5, aby mohli vidět, zda prach opustí asteroid v jeho rovníkové rovině. Jestliže ano, bude to silný důkaz pro rotační rozpad. Jewitt předpokládá, že rotační rozpad musí být společná vlastnost těles v hlavním pásu planetek. Může to dokonce být hlavní způsob zániku menších asteroidů.

Jewitt také předpokládá, že objevený střapatý asteroid P/2013 P5 je fragmentem většího asteroidu, který se rozpadl při srážce zhruba před 200 milióny let. Bylo by dobré další bratříčky objevit...POČET NÁVŠTĚV

970 966 návštěv od 1. února 2001


Klet.cz Komety.cz WebArchiv