STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ

OBJEVEN ASTEROID S DOSUD NEJKRATŠÍ OBĚŽNOU DOBOU

Jana Tichá - 22. 5. 2004 | přístupy: 5981 | vytisknout článek

Úlovek tentokrát patří hledacímu programu LONEOS (the Lowell Observatory Near-Earth Object Search). Neobvyklý pohyb tělesa nově zachyceného 10.května 2004 zaznamenal pozorovatel Brian Skiff a rychle jej oznámil spolu s prvními pozorováními do Minor Planet Center. Na potvrzení objevu se poté podíleli astronomové z několika stanic na jihozápadě USA. Výsledná dráha byla uveřejněna v cirkuláři MPEC 13.května 2004.

Asteroid s označením 2004 JG6 je teprve druhým známým tělesem jehož dráha kolem Slunce leží celá uvnitř dráhy Země. Křižuje dráhy planet Venuše a Merkuru. Jeho oběžná doba je jen 184 dnů, tedy pouhých šest měsíců. V přísluní se přibližuje ke Slunci až na vzdálenost pouhých 0,29 AU čili 43 milionů kilometrů, tedy blíže než Merkur. Odhadovaná velikost 2004 JG6 je mezi 500 metry až 1 kilometrem.


Dráha planetky 2004 JG6 ve sluneční soustavě (autor: Tom Polakis)

Prvním potvrzeným objevem asteroidu s celou dráhou ležící uvnitř dráhy Země je objev projektu LINEAR označený 2003 CP20. (I o něm jsme loni informovali). Je sice větší než 2004 JG6, ale obíhá o něco málo dál od Slunce s oběžnou dobou 233 dní.

Někteří astronomové používají pro tato tělesa uvnitř dráhy Země souhrnný název Apohele, havajské slovo pro dráhu, které stejně jako už dobře známé typy blízkozemních asteroidů Amor-Apollo-Aten začíná od A. Zatím jsou ovšem dva první exempláře zahrnuté v katalogu Atenů, s nimiž mají společnou velkou poloosu dráhy menší než 1 AU.

William Bottke ze Southwest Research Institute usuzuje, že podobná tělesa tvoří pouze dvě procenta z populace blízkozemních asteroidů. Obtížně se objevují i dále sledují nejen proto, že jich je tak málo,ale i proto, že pro úhlovou blízkost ke Slunci při pohledu ze Země tráví většinu času na denní obloze nebo blízko Slunci pod obzorem na ranní či večerní obloze.POČET NÁVŠTĚV

970 964 návštěv od 1. února 2001


Klet.cz Komety.cz WebArchiv